Ajankohtaista

Arvontaa Oulun taiteiden yö ry:n messuosastolla!

03.08. 10 klo: 18:25:21

Oulun taiteiden yö ry:n ja Oulun seudun kulttuuritiimin yhteisellä kirjamessuosastolla arvotaan päivittäin runsaasti aineettomia kulttuuripalkintoja. Tarjolla on pääsylippuja niin kulttuurilaitosten kuin vapaiden kulttuuritoimijoiden esityksiin sekä kirjoja ja levyjä. Viitenä messupäivänä arvotaan yhteensä lähes sata palkintoa.

Pohjois-Suomen kirjamessut järjestetään Ouluhallissa Oulun Suurmessujen yhteydessä 4.-8.8. Kulttuuriosasto löytyy hallista pääsisäänkäyntiä vastapäätä, ja sen tunnistaa osaston nurkalla pyörivästä tuulivoimalasta.

Osastolla on mukana noin 40 Oulun seudun kulttuuritoimijaa, palkintoja on lahjoittanut yli kaksikymmentä. Ensimmäistä kertaa järjestettävä yhteinen messuosasto on pystytetty Oulun kulttuuriasiainkeskuksen ja Oulu15-hankkeen tuella.

Päivittäiset palkintolistat ja voittajat "lue lisää" -linkin takana.

Arvontaan osallistutaan täyttämällä osastolla pieni kysely Oulun seudun kulttuurista. Arvonta suoritetaan joka ilta messujen sulkeuduttua. Voittajille ilmoitetaan palkinnot sekä niiden nouto-ohjeet henkilökohtaisesti. Lisäksi palkintojen saajat julkistetaan Oulun taiteiden yön verkkosivuilla.

Arvonnan palkinnot päiväkohtaisesti (suluissa lahjoittaja):

Keskiviikko 4.8.2010

2 x 2 lippua Rauhalan kirjamessuklubille to 5.8. (Huutomerkki ry) - Kaisa Uusitalo; Jere Ohtonen
1 x 2 lippua Prinsessa-elokuvaan (Hyvän Mielen talo ry) - Kati Jurkko
1 x Mieskuoro Huutajien CD-levy ( Mieskuoro Huutajat ry) - Sofia Liukko
1 x Oulu Folk 2008 CD-levy (Oulu-Folk ry) - Terttu Kuusela
1 x 2 lippua Oulun Elokuvakeskuksen näytöksiin Studiossa (Oulun Elokuvakeskus ry) - Seppo Ikonen
1 x Oulun kv. lasten ja nuorten elokuvafestaripaita ohjaaja Ivica Zubakin nimikirjoituksella (Oulun Elokuvakeskus ry) - Seppo Mäki
1 x 2 lippua vapaavalintaiseen OYT:n syyskauden esitykseen (Oulun Ylioppilasteatteri ry) - Terttu Hanninen
2 x lastenmusiikkiorkesteri Soivan Siilin CD-paketti (Soiva Siili) - Marjatta Valkama; Sallariina Haarala
1 x 2 lippua vapaavalintaiseen Oulu Sinfonian kausikonserttiin (Oulu Sinfonia) - Sisko-Liisa Iisakka
1 x 2 lippua "Nordic Trinity: A Tribute to Edward Vesala" -jazzkonserttiin 1.9. klo 19 (Kulttuuritalo Valve) - Matti Ollikainen
2 x 1 Aittatori-passi EloJazz-festivaalille 6.-7.8. (Jazz 20 ry) - Aini Lindvall; Pasi Laukka
4 x vapaalippu Tietomaahan (Tiedekeskus Tietomaa) - Laura Kantonen; Toini Marjamaa; Jaakko Lehtola; Tuulikki Moilanen

Torstai 5.8.2010

1 x 2 lippua vapaavalintaiseen Muusajuhlatapahtumaan (Huutomerkki ry) - Anielka Kauppila
1 x 2 lippua Prinsessa-elokuvaan (Hyvän Mielen talo ry) - Liisa Nissinen
1 x Mieskuoro Huutajien CD-levy (Mieskuoro Huutajat ry) - Tuija Vuopionperä
1 x JoJon lippupaketti, sisältää 2 lippua kahteen vapaavalintaiseen esitykseen (JoJo - Oulun Tanssin Keskus ry) - Mikko Helisten
1 x 2 lippua vapaavalintaiseen Juhlateltan tapahtumaan 12.-25.8. (ei Pumpeligaalaan 28.8.) (Juhlateltta) - Salme Launonen
1 x Mieskuoro Huutajien CD-levy (Mieskuoro Huutajat ry) - Seija Väätäinen
1 x Oulun Musiikkivideofestivaalit ´10 T-paita (Oulun Musiikkivideofestivaalit ry) - Kaisa Aho
1 x Oulu Folk 2008 CD-levy (Oulu-Folk ry) - Kari Aho
1 x 2 lippua Oulun Elokuvakeskuksen näytöksiin Studiossa (Oulun Elokuvakeskus ry) - Ulla af Hällström
1 x Oulun kv. lasten ja nuorten elokuvafestaripaita ohjaaja Ivica Zubakin nimikirjoituksella (Oulun Elokuvakeskus ry) - Anja Järvelin
1 x 2 lippua vapaavalintaiseen OYT:n syyskauden esitykseen (Oulun Ylioppilasteatteri ry) - Jorma Kylmänen
2 x lastenmusiikkiorkesteri Soivan Siilin CD-paketti (Soiva Siili) - Jari Juttola; Teuvo Pitkänen
1 x Aikakauslehti Kaltion vuosikerta (Kaltio ry) - Mauno Mäki
1 x Oulun Taidemuseon vuosikortti (Oulun Taidemuseo) - Reino Haikara
1 x 2 lippua Soivan Siilin kaverikonserttiin lauantaina 4.9. klo 16 (Kulttuuritalo Valve) - Anna-Maija Horneman
4 x vapaalippu Tietomaahan (Tiedekeskus Tietomaa) - Kalevi Ronkainen; Hannu Isoaho; Marianna Mehtälä; Pekka Puumalainen

Perjantai 6.8.2010

1 x 2 lippua vapaavalintaiseen Muusajuhlatapahtumaan (Huutomerkki ry) - Jukka Aarni
1 x 2 lippua Prinsessa-elokuvaan (Hyvän Mielen talo ry) - Sakari Pernu
1 x Mieskuoro Huutajien CD-levy (Mieskuoro Huutajat ry) - Seija Haapalainen
1 x Huutajat-DVD (Mieskuoro Huutajat ry) - Reetta Kaikkonen
1 x JoJon lippupaketti, sisältää 2 lippua kahteen vapaavalintaiseen esitykseen)(JoJo - Oulun Tanssin Keskus ry) - A. L. Kuusento
1 x Heikki Luoma: Eläköön Kuusniemi! -kirja; näyttelijöiden nimikirjoituksilla (Meri-Oulu kulttuuriseura ry) - Elina Riekki
1 x OK Go -yhtyeen levy sekä lippu Juhlateltan konserttiin 25.8. (Oulun Musiikkivideofestivaalit ry) - Elli Käyrä
1 x Oulu Folk 2008 CD-levy (Oulu-Folk ry) - Jenni Rintala
1 x festaripassi Oulun kv. lasten ja nuorten elokuvafestivaalille (Oulun Elokuvakeskus ry) - Jouko Juvani
1 x 2 lippua vapaavalintaiseen OYT:n syyskauden esitykseen (Oulun Ylioppilasteatteri ry) - Martta Haataja
1 x The Irish Music Society of Oulu T-paita (The Irish Music Society of Oulu) - Heikki Hautala
1 x Aikakauslehti Kaltion vuosikerta (Kaltio ry) - Linda Sääskilahti
1 x Oulun Taidemuseon vuosikortti (Oulun Taidemuseo) - Eero Rehu
1 x 2 hengen lahjakortti Akseli Klonkin näytöksiin (Nukketeatteri Akseli Klonk ry) - Reijo Sallinen
2 x 2 lippua vapaavalintaiseen Teatterikuopan syyskauden esitykseen (Kiiminkijoen opisto) - Risto Rautiola; Pekka Leipälä
4 x vapaalippu Tietomaahan (Tiedekeskus Tietomaa) - Markku Kosonen; Vilho Leinonen; Inka Kivi; Riitta Pehkonen

Lauantai 7.8.2010

1 x 2 lippua vapaavalintaiseen Muusajuhlatapahtumaan (Huutomerkki ry) - Anja Hiltunen
1 x 2 lippua vapaavalintaiseen Juhlateltan tapahtumaan 12.-25.8.; ei Pumpeligaalaan 28.8 (Juhlateltta) - Seppo Hihnala
1 x Sarjamurhakortti IIK!!-kauhuelokuvafestivaalille (Iikkuvat ry) - Kirsti Immonen
1 x Heikki Luoma: Eläköön Kuusniemi! -kirja; näyttelijöiden nimikirjoituksilla (Meri-Oulun kulttuuriseura ry) - Ulla Haverinen
1 x Mieskuoro Huutajien CD-levy (Mieskuoro Huutajat ry) - Jouko Liikanen
1 x Huutajat-DVD (Mieskuoro Huutajat ry) - Kaisu Jokela
1 x Oulun Musiikkivideofestivaalit ´10 T-paita (Oulun Musiikkivideofestivaalit ry) - Leena Ihme
1 x Oulu Folk 2008 CD-levy (Oulu-Folk ry) - Leena Välikangas
1 x festaripassi Oulun kv. lasten ja nuorten elokuvafestivaalille (Oulun Elokuvakeskus ry) - Anna-Liisa Ängeslevä
1 x 2 lippua vapaavalintaiseen OYT:n syyskauden esitykseen (Oulun Ylioppilasteatteri ry) - Anniina Haanpää
1 x Aikakauslehti Kaltion vuosikerta (Kaltio ry) - Erkki Kaikkonen
1 x Oulun Taidemuseon vuosikortti (Oulun Taidemuseo) - Kimmo Leinonen
1 x 2 hengen lahjakortti Akseli Klonkin näytöksiin (Nukketeatteri Akseli Klonk ry) - Aarne Hietala
1 x 2 lippua vapaavalintaiseen Oulu Sinfonian kausikonserttiin (Oulu Sinfonia) - Alli Huovinen
2 x 2 lippua vapaavalintaiseen Teatterikuopan syyskauden esitykseen (Kiiminkijoen opisto) - Liisa Päätalo; Raili Säkkinen
1 x 2 lippua improvisaatioteatteri Uniikki Unikornin näytöksiin (Uniikki Unikorni) - Olavi Huttula
1 x 2 lippua Oulun Päivien Suureen Harmonikkakonserttiin 3.9. (Suomen Rytmimusiikin Ystävät ry) - Juhani Hannila
4 x vapaalippu Tietomaahan (Tiedekeskus Tietomaa) - Marja-Riitta Vainikkala; Merja Kuure; Silja Liukkonen; Anne-Mari Savolainen

Sunnuntai 8.8.2010

1 x 2 lippua vapaavalintaiseen Muusajuhlatapahtumaan (Huutomerkki ry) - Asta Nyman
1 x Sarjamurhakortti IIK!!-kauhuelokuvafestivaalille (Iikkuvat ry) - Sofia Heininen
1 x JoJon lippupaketti, sisältää 2 lippua kahteen vapaavalintaiseen esitykseen (JoJo - Oulun Tanssin Keskus ry) - Silvo Nybacka
1 x Heikki Luoma: Eläköön Kuusniemi! -kirja; näyttelijöiden nimikirjoituksilla (Meri-Oulun kulttuuriseura ry) - Marja-Liisa Kaleva
1 x OK Go -yhtyeen levy sekä lippu Juhlateltan konserttiin 25.8. (Oulun Musiikkivideofestivaalit ry) - Hanna Tuohimaa
1 x Mieskuoro Huutajien CD-levy (Mieskuoro Huutajat ry) - Aino Toivola
1 x Oulu Folk 2008 CD-levy (Oulu-Folk ry) - Seppo Raappana
1 x 2 vapaalippua KuuskaFolk-tapahtumaan 4.9. (Oulu-Folk ry) - Tuula Sykkö
1 x 2 lippua Oulun Elokuvakeskuksen näytöksiin Studiossa (Oulun Elokuvakeskus ry) - Veeti Karvonen
1 x Oulun kv. lasten ja nuorten elokuvafestaripaita ohjaaja Ivica Zubakin nimikirjoituksella (Oulun Elokuvakeskus ry) - Vuokko Pirilä
1 x 2 lippua vapaavalintaiseen OYT:n syyskauden esitykseen (Oulun Ylioppilasteatteri ry) - Mervi Heikka
1 x 2 vapaalippua improvisaatioteatteri Uniikki Unikornin esityksiin (Uniikki Unikorni) - Tuija Simonen
1 x Oulun Taidemuseon vuosikortti (Oulun Taidemuseo) - Niilo Vähäaho
1 x 2 lippua Oulun kaupunginteatterin vapaavalintaiseen esitykseen (ei musiikkiteatteri) (Oulun kaupunginteatteri) - Kirsi Ranki
1 x 2 lippua Sugri-Rock-konserttiin Rauhalaan lauantaina 28.8. kello 18-24 (Suomi-Venäjä-seuran Pohjois-Suomen piirijärjestö) - Matias Huttunen
4 x vapaalippu Tietomaahan (Tiedekeskus Tietomaa) - Hanna Nauska-Vaara; Sirkku Konttavaara; Teija Ylimartimo; Aimo Rasinkangas

Onnea kaikille voittajille!